A Tudományos Expon 3 napig ingyenes programokon vehettek részt az érdeklődők, a Szépművészeti Múzeumban. A rendezvény kiemelt célja volt, hogy közérthetően, látványosan és széles közönségnek mutassa be a magyar tudomány, kutatás és tehetséggondozás kiemelkedő eredményeit. Az Expo négy nagy témakörön keresztül (matematika: hálózatok; fizika: mesterséges intelligencia, űrkutatás, mérnöki szakterületek; kémia – energetika; biológia: orvostudományok) nyújtott lehetőséget a tudományos ágazatok felfedezésére, emellett pedig rangos kutatók, illetve szaktekintélyek előadását lehetett meghallgatni.
Ezúton is köszönjük, hogy az iskolafórumban közzétett felhívásra egy motivált diákunk (Iványi Adrienn Emese 9.B osztályos tanuló) részt vett a rendezvényen, és alább megosztotta velünk élményeit:
Élményeim a Science Expo-ról
A szombati, a Szépművészeti Múzeumban megrendezésre került Science Expón magyar kutatócsoportok és egyetemek mutatták be munkásságukat. Elsődleges célközönségük a gimnazista és főiskolás diákok voltak, de minden korosztály találhatott számára érdekes előadást. A múzeum előtt robotikai bemutatót lehetett megtekinteni. Érdekesnek találtam a „robotkutya” trükkjeit: előre- hátra lépkedett, egy alumínium dobozt ejtett le és vett fel, és a „nyakát” nyújtotta/húzta be. A fejlesztői örömmel mutatták meg a vezérlő egységét is.
Az épületbe belépve karszalagot kaptam, amivel beléphettem a múzeum expo számára kijelölt helyiségébe, a Román-csarnokba (Ld: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/roman-csarnok/).
A látogatók minden standnál más és más tematikában nézhettek meg bemutatókat. Nekem leginkább a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány standja nyerte el a tetszésemet, de képviseltette itt magát többek között a Bay Zoltán Kutatóközpont, az Óbudai Egyetem és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont is.
Krausz Ferenc előadása alatt egy gombostűt sem lehetett leejteni a nézőtéren. A Nobel-díjas tudós nagy lelkesedéssel és elhivatottsággal beszélt a munkásságáról. A célközönsége neki is elsősorban a fiatalabb, („junior”, ahogyan ő fogalmazott) korosztály volt, de minden érdeklődő kérdésére szívesen válaszolt az előadás után. Miután lelépett a színpadról, valósággal megrohamozták az aláírást és közös képet kérők. A híres fizikus szívesen fotózkodott és adott autogramot közönségének.
Szerintem érdemes volt elmenni a Science Expóra, mert sok érdekes dologról hallottam a háromdimenziós nyomtatással készült protézisektől kezdve a permetező drónon át a mágikus tudományokig mindenről. Krausz Ferenc pedig nemcsak egy lelkes és intelligens fizikus, hanem egy nagyon közvetlen ember is.
Szerző: Iványi Adrienn Emese 9.B osztályos tanuló